Obecné informace Bali

Nákupy

Teď zpět k ulici Jl. Legian – je to ulice plná obchodů, ať těch značkových (nejvíce Rip curl, Quicksilver, Billabong) se spoustou i Balijských značek – v kamenných krámech, tak i stánků, ve kterých se dá koupit všechno možné od příslušenství k telefonům po „značkové“ oblečení, dresy, kufry, sedací pytle, lapače snů, „stříbro“ (lepší je si zajet do Celuku – město stříbra). Ve zděných obchodech mají z 90% dané ceny a majitelé tam mají zaměstnance, takže tam se s cenou nedá moc dělat a dá se to srovnat s cenama v našich značkových obchodech.
Ve stáncích – obchodech bez dveří, se smlouvá minimálně o půlku, takže když začnou na 270 000,- IDR nikdy nedejte víc jak 135 K („K“ značka pro 3 nuly) a když budete šikovný, můžete to zkusit s vyplašeným obličejem a jakože jste si mysleli, že to bude stát tak 70 K a uvidíte, že to půjde nakonec třeba i za 90 K, takže good luck 😀 (ve složce ceny budou i ceny za oblečení).
Obecně se o smlouvání v Indonésii dá říct, že optimální cena je zhruba na úrovni poloviny první nabídky ze strany obchodníka, ale bohužel někteří místní prodejci či dopravci zneužívají a první nabídku vysoce přestřelí. Takže hlavní je se nebát a odcházet s tím, že jste si mysleli, že to stojí o hooodně míň a říct váže nízkou cenu (1/4 ceny než začal obchodník). A hned se smlouvá na jiné částce.

Večerní Zábava

V Jl. Legian je samozřejmě taky spousta barů, restaurací, nějakých těch diskoték a cukráren. Vřele ráda doporučím Blue Skyz restauraci, kde mají pro milovníky Evropské kuchyně řízky, Cordony, steaky, saláty, tak jak jsem zvyklí je jíst a samozřejmě zde mají i Indonéskou kuchyni. Jsou zde večerní zábavy (i v týdnu), jako je travesti show, živá hudba a asi prostě co je zrovna napadne. Je tu vážně super obsluha, veselá, příjemná a na ndnésii i docela rychlá :)!

Doprava

Jak jsem psala v úvodu této stránky, je zde totální zmatek v dopravě. Ano, není tu problém najít spoustu půjčoven aut a motrek, ale zapamatovat si kde člověk bydlí a kde je jaká jednosměrka je umění, pak ještě vymotat se z města atd.. Proto doporučuji každopádně navigaci – třeba offline googlemaps. Je tu na hlavních cestách spousta míst jako „teď hned se otoč“, které musítě vědět předem aby jste se z úplně levé strany dostali přes ten nános aut a motorek na stranu pravou a švihli to do protisměřu.
Je tu jeden velkej kruhák, kde je most a nejspíš vás bude chtít jakákoliv navigace táhnout přes něj, kde je člověk, který vás bude chtít pěkně natáhnout, takže pokud máte cestu na Bukit -Nusa Dua, Nikko beach, Nyang Nyag, Padag Padang atd.. vyjíždějte až tím dalším výjezdem. Jednou jsem jeli po tom mostu docela kus ze severu, jakoby od Padang Bai a tam nás nikdo neobral, platili jsme za 1 motorku 5000,-IDR – 10,- Kč. Googlemaps občas taky vede zajímavýma cestama, někdy to není úplně k zahození, protože člověk pozná, co je to doopravdy kopec, a že indonésští silničáři umí asi lítat nebo levitovat, takže není kopec jako kopec. No prostě když uvidíte, že je do cíle ještě víc jak 10 km, hlavní je, nesjíždět z hlavní do nějakých „vedlejších“ uliček. Co se motorek týče, většina z nich moc nebrzdí, teda z většiny případů nebrzdí zadní brzda, takže to občas jistí brzdění přední brzdou a vyvažování motorky, aby se nepřevrátila, dále držení obou brzd a kopec si na motorce „sejít“, nebo prostě jet a modlit se, aby vám nevyběhl některý z potulných psů nebo koček do cesty – hodně nebezpečný jezdit v noci (hlavně mimo turistické centrum).
Co se týče přepravy – lodě, doprava přes CK, taxi atd. není zrovna nejlevnější záležitostí a nedá se říct, že by nějako úchvatně na sebe navazovala. Přepravu lodí si můžete sehnat v některých z cestovních kanceláří, vyjde to i ve finále levněji, když si trochu domluvíte snížení ceny, než jet individuálně do přístavu a sehnat si loď vlastní, což je trochu na hlavu. Třeba s dopravou v Thajsku se to nedá srovnat.

Výlety (krátké shrnutí)

Z ostorva se dá vyrazit snad všemi směry na okolní ostrovy.
Z Kuty je nejblíž přístav, že kterého se odplouvá na 3 ostrůvky : Nusa Lembongan, Nusa Ceningan a největší Nusa Penida. Nejhezčí pláže jsou na Lembonganu, který je propojen nádherným mostem s ostrovem Nusa Ceningan. Určitě populární je zde šnorchlování. Je lepší si výlet sehnat přes nějakou CK a v případě víc cestujících se domluvit na ceně – slevě, protože z přístavu Sanur plují lodě kolikrát i za vyšší částku, než je od CK celý výlet, s tím že Vás rádi naberou u hotelu a dopraví kam potřebujete.
Gili islands: Jedny z nejhezčích ostrovů světa! Dá se na ně dopravit opět přes místní CK, kde se dá taky smluvit cena. Gili islands jsou také 3 ostrovy: Gili Air, Meno a Trawangan. Nejhezčím z ostrovů o se týče pláží, klidu, potápění, šnorchování a prostě relaxu je Gili Meno – je to nejmenší ostrov. Pravým opakem, takovým páry ostrovem je Gili Trawangan, kde je trochu rušněji. Místo, kde se prodávají „Magc mushrooms“ na každém rohu a oficiálně, takže je zde o večerní život postaráno. Gili Air – zlatá střední cesta, je tu dost barů a restaurací, ale i klidné hezké pláže. Místy písek a místy „kamínky“, nejsou to ani tak kamínky jako rozdrolené mušle, v těchto místech je super, se podívat pod vodu alespoň se šnorchlem. Je zde tyrkysově průzračná voda (i na Gili Meno) a to i v přístavu, co se týče bordelu ve vodě, tak žádný není – samozřejmě po bouřce se asi něco sem tam naplaví, ale těmhle místům se může říkat Paradise. Kdo by měl skvělý nápad jet na nějaký z vybraných ostrovů na jeden den, je to blbost, na Bali se i vyplatí, držet si svůj hotel například na kutě a sehnat si ubytovaní na 2 noci na Gili (nemusíte sebou stěhovat obrovské kufry, ale jen to nejnutnější na 3 dny). Nejideálnější na krátkou dobu je asi Meno, je uprostřed a máte to blízko místní dopravou – malé lodičky – na oba okolní ostrovy. Co se týče poznávání, moc tu toho k vidění co se souše týče není, i když na Menu je uprostřed ostrova jezero, které určitě stojí za návštěvu. Samozřejmě podvodní svět s korálama je už o něčem úplně jiném, tam je stále na co koukat. Komu stačí jen to šnorchlování, na ostrovech jsou i půjčovny vybavení, kdo má teda odvahu si po někom ten šnorchl do pusy dát. Doprava po ostrovech je romantická a to povoz s koněm, nebo individuální s půjčením jízdního kola.
Lombok: Tady je pouze jeden ostrov, ale je velikostí dost podobný Bali. Loď sem z Bali pluje cca 2 hodinky (fast boat) jako na Gili. Na ostrov se možná vyplatí jet trajektem nebo si na ostrově alespoň půjčit motorku nebo auto, je tu spousta krásných míst, ale na opačných koutech ostrova (většina). Kdo by chtěl vidět růřovou pláž, hory, jezera, ostatní krásné pláže (největší je pláž Kuta – stejnojmená, ale pravým opakem Bali) a hlavně ještě větší pralesy a nedotčenou přírodu, než je na Bali. Plovoucí a ukryté či zarostlé chámy vegetací jsou také důvod k návštěvě ostrova.
Komodo: Ostrov, který je prakticky celý národní park (UNESCO) nejznámější je toto místo Varany (obrovští ještěři) dále pak jeleny, opicemi a zajímavou vegetací. Na malých ostrůvcích kolem velkého ostrova se dá samozřejmě ubytovat ve velkých či menších ubytovacích zařízeních. Doprava na ostrovy je možná buď lodí nebo letecky, lodí je to pomalejší a levnější, letadlem dražší, ale rychlejší – i když co je lepší zážitek? 🙂 Leceky je to z Denpasaru na Labuan Bajo (letiště vedlejšího ostrova) a potom loďkou na Komodo nebo lodí z přístavu Padang Bai na Lombok, skrz Lombok a z východu ostrova přes severní pobřeží míjejících ostrovů a ostrůvků přímo na Komodo. Mnoho zajímavých míst je na malých ostrovech kolem, ať to jsou vodopády, místa pro trekking, poznávání a dalších asi tisíc aktivit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close